Skip to main content

OSPA

Varude keskuse gaasivaru hankele laekus 800 GWh mahus pakkumusi

Submitted by ospa on Tue, 10/11/2022 - 17:48

AS Eesti Varude Keskuse (EVK) neljandale hankele strateegilise maagaasivaru moodustamiseks laekus neljalt gaasimüüjalt pakkumisi 800 GWh mahus.

EVK juhatuse liikme Priit Ploompuu sõnul soovis ettevõte hankega osta kuni 250 GWh maagaasi.

„Kui varasematel hangetel ei ole soovitud mahtu täis tulnud, siis seekordne tulemus oli meile heaks üllatuseks. Kindlasti on see signaaliks, et Soome ja Balti riikide gaasiturul on toimunud teatud stabiliseerumine ning ettevõtetel jääb oma klientide lepingute teenindamisest piisavalt gaasi üle, et seda riigireservi müügiks pakkuda,“ selgitas Ploompuu.

Riigi strateegilisse maagaasivaru suuruseks on praegu 450 GWh ning viimase hanke tulemusel suureneb see prognoositavalt 150 kuni 200 GWh võrra.

„Maagaasi varustuskindluse tugevdamiseks kevadel riigieelarvega eraldatud vahenditest on gaasivaru soetamiseks alles 33 miljonit eurot. Milliseks kujuneb juurde ostetava gaasi täpne kogus, sõltub gaasi turuhinnast lepingute sõlmimise hetkel. Eeldatavasti õnnestub meil selle raha eest saada varusse lisaks ligikaudu 200 GWh gaasi,“ lausus Priit Ploompuu.

Varude keskus saab gaasivaru hanke tulemused kinnitada ja lepingud sõlmida pärast Vabariigi Valitsuse sellekohast otsust raha eraldamisest EVK aktsiakapitali suurendamiseks.

EVK hoiustab riigi strateegilist gaasivaru Lätis asuvas Inčukalnsi looduslikuks maa-aluses hoidlas ja see võetakse kasutusele valitsuse otsusega gaasituru hädaolukorra tekkides.