Skip to main content

OSPA

Eesti Varude Keskus alustas apteegiravimite varu moodustamist

Submitted by ospa on Fri, 09/30/2022 - 14:43

AS Eesti Varude Keskus (EVK) ootab novembri keskpaigaks Eesti ravimihulgimüüjatelt pakkumisi enimkasutatavate toimeainetega apteegiravimite strateegilise varu moodustamiseks. Loodava varu eesmärgiks on suurendada varustuskindlust ning maandada võimalike tarnetõrgetega seotud riske.

Varusse hakkab kuuluma 165 Eestis enimkasutatavat jaeapteekides müüdavat käsimüügi- ja retseptiravimit mahus, mis vastab nende 30 päeva tavatarbimisele. EVK moodustab varu toimeaimete põhiselt ning ravimihulgimüüjad saavad pakkuda kõiki nõutud toimeainete vastava sisalduse ja omadustega ravimeid. Loodav varu ei hõlma haiglate ja kiirabide tervishoiuteenuste osutamiseks vajalikke ravimeid, mille riigivaru moodustamise ülesanne on terviseametil.

EVK juhatuse liikme Priit Ploompuu sõnul sõlmitakse hulgifirmadega delegeeritud varu lepingud, millega ettevõtted võtavad kohustuse luua ravimite täiendav laovaru, seda hoiustada ja pidevalt uuendada.

„EVK hüvitab lepingupartneritele lisavaru hoidmisega seotud kulud, kuid ei osta ravimeid välja. Apteegiravimite strateegilist varu ei tohi hulgimüüjad iseseisvalt kasutusele võtta ning seda saab teha Eesti Varude Keskuse loal. Olukorras, kus ühe või mitme ravimi Eestisse tarnimine on takistatud, võimaldab riigi kontrolli all olev strateegiline varu tagada nende saadavuse apteekides pikema aja vältel,“ selgitas Ploompuu.

Osade toimeainete puhul on täiendava koguse hankimine lihtne, kuid loodava varu nimekirjas on ka mitmeid ravimeid, mille tootmise planeerimistsükkel ja lisakoguste tellimine on aeganõudev. Seetõttu moodustab EVK ravimivaru etapiviisiliselt hiljemalt 2023. aasta suve lõpuks.

Lisaks loodavale strateegilisele ravimivarule on meie ravimihulgimüüjatel ka märkimisväärsed kommertsvarud. Ettevõtete ja riigi varud kokku pakuvad senisest suuremat kindlustunnet. 

Priit Ploompuu sõnul kehtib kõigi elutähtsate toodete varumisel erinevate kihtide kuldreegel. „Kroonilise haiguse puhul on väga mõistlik omada kodus kuni kuu jagu ravimeid. Olukord, kus nii ravimi tarbijal, apteegil, hulgimüüjal kui peatselt ka riigil on kõigil teatud varu, oleme loonud neljakihilise puhvri.“

Riigi apteegiravimite varu moodustamise mudeli väljatöötamisel nõustas EVK-d kümnest tervishoiuvaldkonna tippspetsialistist koosnev kogu, kuhu kuulusid nii turuosaliste kui riigiasutuste esindajad. Varusse kuuluvate toimeainete nimekirja kinnitas tervise- ja tööminister.

2021. aasta suvel tegevust alustanud riigiettevõte AS Eesti Varude Keskus haldab Eesti elanikkonnale kriisiolukorraks vajalike elutähtsate kaupade varumist ja hoiustamist ning hoolitseb nende kasutusele võtmise korraldamise eest.